Podziel sie!

paznokcieBól, obrzęk i dyskomfort przy chodzeniu to tylko niektóre z objawów wrastających paznokci. Przeczytaj co możesz zrobić, aby sobie pomóc.

Wrastanie paznokci polega na ciągłym drażnieniu wału okołopaznokciowego przez ostrą boczną krawędź paznokcia. Prowadzi to do powstawania niewielkich ran, które nie mogą się zabliźnić, powodując ból i obrzęk skóry oraz stan zapalny.

Wrastanie paznokci dotyczy głównie palców u stóp. Szczególnie narażone na nie są paluchy, które często ulegają deformacji.

Jeśli ten problem ciebie dotyczy nie możesz go lekceważyć, bo może dojść do zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych skóry.

Jeśli wdała się już jakaś infekcja, musisz jak najszybciej umówić się na wizytę u dermatologa.

Przyczyny wrastania

 • noszenie niewłaściwego (np. za ciasnego) obuwia,
 • niewłaściwe obcinanie paznokci z zaokrąglaniem rogów,
 • nadwaga,
 • urazy stopy,
 • wady postawy,
 • zwyrodnienie stawów,
 • predyspozycje genetyczne.

Jak zapobiec wrastaniu paznokci?

 1. Noś wygodne obuwie.
 2. Nadawaj paznokciom u stóp odpowiedni kształt, obcinając je "na prosto".
 3. Ostre brzegi paznokcia lekko wygładzaj papierowym lub szklanym pilnikiem.
 4. Nie wycinaj za mocno skórek podczas pedicure'u.
 5. Nie nadwyrężaj stóp.

Jak leczyć?

W DOMU

Możesz wykonywać tzw. tamponadę. Zrobisz to wsuwając pod wolny brzeg paznokcia jałowy gazik nasączony witaminą E lub płynem do wrastających paznokci. Czynność powtarzaj 1-2 razy dziennie. Dzięki takiemu zabiegowi odsuniesz od wału drażniący go paznokieć, co przyniesie ci chwilową ulgę oraz przyśpieszy proces gojenia się ran w skórze. Pamiętaj, aby twoje dłonie i stopy były czyste w trakcie tej czynności.

W SALONIE KOSMETYCZNYM

a) rurki korygujące

W początkowych stadiach wrastania zalecane jest zakładanie specjalnych rurek.

W trakcie takiego zabiegu, po dokładnym przygotowaniu paznokcia i wału okołopaznokciowego, kosmetyczka wsunie na ostry brzeg paznokcia specjalną, naciętą z jednej strony rurkę, którą utrwali masą do rekonstrukcji paznokci.

Rurki te zakłada się przez okres kilku miesięcy, żeby nadać paznokciu nowy tor oraz by ranki w skórze mogły się zagoić. Cena tego zabiegu waha się od 30 do 60 zł, a czas trwania to około 30 minut.

b) klamry

Klamry korygujące mają za zadanie nadać paznokciom prawidłową krzywiznę. Dzięki nim ostra krawędź paznokcia zostanie oddzielona od wału, powodując natychmiastową ulgę.

Osoba wykonująca ten zabieg na początku zdezynfekuje i oczyści paznokieć oraz skórę, a następnie nada odpowiedni kształt paznokciom. Po dobraniu klamry odpowiedniej pod względem wielkości, naprężenia i materiału, zostanie ona przymocowana na stałe.

Od razu po zabiegu możesz poczuć się lepiej, ponieważ klamra uniesie i spłaszczy płytkę paznokcia. W zależności od rodzaju i materiałów z jakich wykonana jest klamra cena zabiegu waha się od 60 do 120 zł, a czas zabiegu to od 40 minut do ponad godziny.

U CHIRURGA

Jeśli wyżej wymienione sposoby nie przyniosły zadowalających efektów, to możesz umówić się na wizytę u chirurga na wycięcie klinowe paznokcia. Zabieg ten wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym i polega na wycięciu wąskiego fragmentu paznokcia wraz z otaczającą go tkanką. Po zabiegu zostaną założone szwy. Pamiętaj, żeby po interwencji chirurgicznej oszczędzać operowaną stopę, dlatego zaleca się przez pierwsze 2-3 dni leżeć w łóżku z nogą ułożoną wyżej.

Anna Ankowska

Komentarze 

 
# Janusz 2014-02-17 03:10
tytułem uzupełnienia jest nowa bardzo sprawna metoda, chciałbym ją tu wszystkim polecić.zabieg kostką arkady, wrośnięty paznokieć zostaje wyprowadzony i utrwalony w odpowiedniej pozycji, po zabiegu rośnie już na prosto, po zabiegu pacjent nie odczówa już bólu, wiem bo sam doświadczyłem ulgi. zabieg można wykonać w gabinecie libramax w warszawie
Odpowiedz | Cytuj
 
 
# ela 2014-04-19 01:38
Janusz podpisuje się pod Twoim postem obiema rekami, korzystałam niedawno z usług Libramax i już powoli zapominam jaki wrastający paznokieć to dręczący problem.szłam bez przekonania bo trochę już się z tym namęczyłam w życiu więc nie za bardzo wierzyłam, że jakikolwiek zabieg jest w stanie mi pomóc skutecznie,ale nie ma bólu, paznokieć rośnie prosto, a mija kolejny miesiąc, więc chyba na szczęście nie miałam racji:)
Odpowiedz | Cytuj
 
 
# Marcin 2014-06-27 21:49
brzmi dobrze, ja mam okropne problemy od lat, próbowałem wielu metod...od domowych sposobów po chirurgiczne ale nic nie pomaga, ciągle nawraca. a to libramax jest tylko w warszawie? może ich metoda okazałaby się lepsza...już sam nie wiem co robić.
Odpowiedz | Cytuj
 
 
# kola 2014-07-02 01:55
tak są w Warszawie ale warto się nawet do nich specjalnie wybrać, ja tak zrobiłam, przynajmniej miałam gwarancję
Odpowiedz | Cytuj
 
 
# anna marcinkiewicz 2014-07-20 17:35
ja jechałam z mężem do nich z Lublina:) ale było warto się pofatygować. Dziś mąż jest zdrowy
Odpowiedz | Cytuj
 
 
# AAA 2015-03-30 10:58
Mi LibraMax i kostka Arkady nie pomogły. Szkoda pieniędzy... Sam zabieg bolał, a paznokieć się nie zagoił i i tak musiałem pójść do chirurga.
Odpowiedz | Cytuj
 

Dodaj komentarz

Nasalony.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisów. Są one prywatnymi opiniami użytkowników.

Kod antysapmowy
Odśwież

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

W Mediolanie premierę miała 12. edycja najważniejszej kolekcji...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Stylowe miejsce z nastrojowym wnętrzem, profesjonalnymi stylistami, w którym odmienisz swój wizerunek na lepsze.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Dziś najważniejsze są natura, zdrowie i piękno. Tu możesz kupić naturalne kosmetyki, naturalne środki czystości i ekologiczne produkty spożywcze sprawdzonych marek.